Spiaci mních Kamenica

Skalný útvar je súčasťou bradlového pásma, ktorý sa tiahne oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Skalné bralo nezvyčajného tvaru mohlo slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií a po tisícročia sa jeho vzhľad nezmenil a dodnes dominuje okoliu.
Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný na Spiaci mních, súviselo to s prechodom na kresťanskú vieru. Žili tu benediktínski mnísi, ktorí mali centrum nad Kamenicou. Miestny názov Remety je dôkazom pôsobenia eremitov v pustovniach. Novšie názvy skalného útvaru sú: Spiaci princ, Indián, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna.
Názvy vyplývajú z podobnosti kopca pripomínajúceho ležiaceho človeka. Už z cesty je dobre vidieť obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď. Spiaci mních má vo svojom strede „Bránu raja“ – jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku, ktorá usmerňovala magickú silu Slnka, ktoré cez ňu vo významné dni kalendárneho roka – slnovratové rovnodennosti svietilo. Nájdete tu aj miestne nazývanú Perúnovu jaskyňu, ktorá je obojstranne priechodná, umelo dotvorená, vysoká asi štyri metre, s dĺžkou skoro 12 metrov. Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho Mnícha je veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Zdá sa, že pomocou umelej priekopy ľudia vytvorili krk, postupom času ľudia formovali ležiacu postavu. Na povrchu vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Nájdete tu útvary vyzerajúce ako myš, či sokol. Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou/ odhadom 12 až 15 metrov /. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Tvár sa podobá postave z legendárnej českej rozprávky Kukla – Golem. Vpravo nájdete samostatné kopcové bralo, ktoré má tvar kužeľa. Na jeho odvrátenej strane sú vytvorené kamenné chodníky.
Spiaci mních Kamenica, je jednou z viacerých prírodných skalných svätýň, ktorých sa v najbližšom okolí nachádza niekoľko, ako je vysoký Sokoľ – Sokolia skala.

Informácie

Spiaci Mních sa nachádza nad obcou Kamenica a je už z diaľky dobre viditeľný. Peši dostupný za 20 min. chôdze z upraveného autoparkoviska na ceste: Prešov – Lipany – Stará Ľubovňa.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Rodina, Šport, Tradície

utorok, 31 decembra, 2024

Krivany, Slovensko

Turistika

utorok, 31 decembra, 2024

Hanigovský hrad, Hanigovce, Slovensko