Sóvár
Réges régen két vár állt egymástól hat kilométerre Sóvár néven. Az első kastély Sóvar falutól délre egy dombon állt, és ma már nincsenek látható nyomai. A második a Szalánci hegyekben, Sósújfalu község feletti ,,Zámek,, dombon (661 m.sz.l.) található, amelyből mára csak egy szerény rom maradt meg. 1288-ban Boks György az Otakar cseh király elleni katonai érdemeiért Sopotokot (Sóbányát) kapta sóforrással és erdőkkel egészen a Topljáig. Ezzel egyidejűleg engedélyt kapott, hogy az adományozott területen a Várhediben álló fa Sóvár helyett várat építsen. A Sóvárat a tatárok második támadásakor, 1285-ben elpusztították, és soha nem építették újjá. Még meg sem épült az új Castrum Sowar vár, amikor a vár akkori Sárosi vár tulajdonosa, Wyck lefoglalta és feldúlta. Újra felépítette, de rövid időn belül ismét elpusztult. 1715-ben a regionális parlament úgy döntött, hogy elpusztít néhány várat, köztük Sóvárat is.
Az eredeti épületek közül a kővárnak csak apró maradványai maradtak fenn egy 45×35 m-es kis gerincen, melynek északi, déli és nyugati oldalán meredek lejtői vannak. Erőteljes keleti ereszkedése két természetes teraszt hozott létre, melyeket a kastély építése során módosítottak.Ezen az egyetlen járható oldalon, amelyen végig vezetett a bekötőút, a várat egy 13 m széles, ma is 2,5-3 m mély árok védte. A vizesárkot északi oldalon sziklafal zárta le, délről a lejtőbe nyílt. Innen egy bekötőút vezetett át rajta, ami még a 8×4 m-es kis előtérrel védett árok közepén volt. Külső keleti oldaláról sánc erődítmény védte.
A „felső vár” legmagasabban fekvő délnyugati részén, 45×13 m-es méretű, 8×8 m-es négyzetes torony állt, melynek csak a fele maradt meg. A felső várat a sziklafennsík szélein kőkerítésű erődítmény védte, ahonnan déli oldalán 130 cm vastag töredéket őriztek meg. A jelentős magasságkülönbség (13 m) és a szűk bejárati tér láthatóan csak gyalogosan tette lehetővé a feljutást a felső várba. A mindössze 10 m hosszú alsó „alsó udvaron” 120 cm vastag falazott kerületi erődítmény, az északi oldalon egy 5 m átmérőjű kör alakú torony egy része maradt fenn kerületi fal valószínűleg az udvar teljes hosszában a bejárati kapuig húzódott.
Sóvár a Sárosi várút része.