Svetový unikát ukrytý v Slanských vrchoch
Medzi Prešovom a Košicami sa rozprestiera pohorie sopečného pôvodu. Slanské vrchy vo svojom srdci ukrývajú svetový unikát, najväčšie a najstaršie opálové bane na svete. Dubnícke bane sú historicky aj kultúrne významnou lokalitou, ktorej história siaha hlboko do čias pred naším letopočtom. Drahý opál z Dubníka očaril nejedného panovníka, alchymistu či básnika. Do konca 19. storočia to bolo jediné otvorené ložisko drahého opálu na svete.
Bohaté podzemie
Slovenský opál je certifikované zemepisné označenie drahého opálu, ktorý pochádza z ložísk v Slanských vrchoch na Východnom Slovensku. Stáročia slovenské drahé opaly vynikajú intenzívnou hrou farieb, tzv. opalescenciou, pre svoje jedinečné vlastnosti sú celosvetovo vysoko cenené. Podzemie baní tvorí spletitá sieť štôlni presahujúca dĺžku 35 kilometrov. Ťažba drahého opálu na Dubníku prebiehala do roku 1922. V podzemí baní objavíte históriu drahého opálu z Dubníka vlastnými zmyslami, spoznáte ako opál vznikol, ako sa ťažil, spracovával a ako šperky z drahého opálu zdobili dekolty a hlavy svetových panovníčok. Návšteva opálových baní je výborným tipom aj na školský výlet.
Vedeli ste, že:
- sú to najstaršie opálové bane na svete
- to boli jedine opálové bane na svete až do objavenia ložísk drahého opálu v Austrálii koncom 19. storočia
- sú to najrozsiahlejšie opálové bane na svet
- Harlekýn je najväčší opal, ktorý tu našli a je uložený v Prírodovednom múzeu vo Viedni
- Oheň trójsky, jeden z najslávnejších opálových náhrdelníkov, zdobil dekolt cisárovnej Joséphin Bonaparte
- hlavu kráľovnej Viktórie zdobil opálový diadém so 17 opálmi z Dubníka
- v baniach zimuje 16 druhov netopierov, viac než 8 000 jedincov
- v baniach je stála teplota 6°C
Viac zaujímavosti o drahom opále a o tejto na históriu bohatej lokalite sa dozviete počas sprevádzanej prehliadky opálových baní.
Tip na prechádzku Náučným chodníkom Chráneným areálom Dubnických baní v ich tesnej blízkosti.