Szent Miklós fából készült görögkatolikus székesegyház ,Harcos (Bártfa gyógyfürdő)

A Szent Miklós püspök  görögkatolikus székesegyházát  tartják az egyik legszebbnek a rönkfa székesegyházak    között a területünkön. 1775-ben épült. A második világháború idején Harcos faluja a legnagyobb csaták központjában volt, és nagyon elpusztult, hasonlóan a székesegyháza   is. Bár később javították, a helyi lakosok idővel tégléból építettek új székesegyházát,   és az eredetit 1967-ben leszerelték, áthelyezték és felépítették Bártfagyógyfürdő- ben.

A székesegyház   háromrészes, háromterű, három toronnyal és három kereszttel. Rönk szerkezetű, a torony és a menedék oszlopos szerkezetű. A bejárat nyugati oldalról van. A tetők piramis alakúak, zsindellyel fedettek, a szentély fölött kör alakot alakítanak ki. A főtornyon a hagyma helyett lombkorona és háromkarú egyszerű kereszt. A hajó és a szentély felett  hasonló befejezés van.

A székesegyházában   található az egyik legszebb és legjobb állapotban fennmaradt ikonosztáz a 18. századból. Négysoros architektúrája van és  négyemeletes. A diakónusajtónak nincsenek szárnyai, és  a császári ajtó kétszárnyú. Hat medalion, a négy evangélistával és két medalion Angyali Üdvözletel van rajta. Az első, helyi sor négy fő ikont tartalmaz: Szent Miklós püspök, a Hodigitriai Szűzany, Krisztus, a Tanító és a Három hierarcha ikonja (Nagy Szent Bazil, Szent aranyszájú János, Sent Nazianzi Gergely. A második sor ünnepi ikonokat tartalmaz, ahol a sor közepén az Utolsó vacsora van. Az apostolok harmadik sorában középen Krisztus Főpap ikonja látható. A próféták negyedik sora tizenkét medalionban van elrendezve három félkörben. Az ikonosztáz tetejét van a Kálvária a Megfeszített Krisztussal a 17. századból, oldalain a Szűzanyavál és a Szent János evangélistával, de atipikusan ellentétes oldalon.

Informácie

A templomot 1967-ben helyezték át a Bardejovské Kúpele szabadtéri múzeumába!

Kapcsolat:
Néprajzi Építészeti Múzeum – Skanzen Bardejovské Kúpele

Tel. sz.: 054 – 472 20 70
E-mail: sarmus@nextra.sk

Szentmisék:
Vasárnap: 8:30 – pravoszláv liturgia

Zdieľať:

Mapa