Topolyhanusfalva-i viadukt

A 19. század első harmadában a Toplya folyón átívelték a fából készült „Grodzin” hidat, amely egy 90 méter hosszú masszív remekmű. A híd a 2. világháború végén megsemmisült. És itt kezdődik írni Közép Európa legnagyobb boltívének története.

A Topolyhanusfalva-i viadukt nemcsak Szlovákia, hanem Közép Európa leghosszabb ívben épített vasúti hídja (390 m). Egy íves nyílásból és kilenc rácsos acélszerkezetű nyílásból áll. Az Eperjestő lŐrmező-ig tartó ötven kilométeres vonal részeként épült, és négy, összesen 946,92 méter hosszú vasúti viadukt része volt. A pálya nagyon fontos volt, mert Zemplénnek az említett időpontig csak Magyarország területén keresztül volt vasúti kapcsolata, az úgynevezett gyalogút  mentén.

A Topolyhanusfalva-i viadukt 9 acélrácsos hídszerkezetből és sorfalazattal bélelt betonpillérekből épült fel. A hidakat egykor tölgyfa deszkával bélelték ki, később hullámlemezzel cserélték ki. A pálya a terep feletti viadukton van a legmagasabban, 40 m-en. A vasút szintje 10 ‰-t emelkedik, és a pillérek alapjai állítólag olyan mélyek, mint a pillérek magassága a talaj felett. A város kataszteri területén további négy hídépület található. Az egyik a „Hrabovec” völgy felett, a másik közvetlenül a vasútállomás mögött a „Hlibovec” völgyben, a másik pedig a Bystré megálló és a Kapipálvágása-i csomópont között, amelyek mindegyike Nemzeti kulturális emlék.

Informácie

Nincs garancia: A sínek alatti padon sétálhatsz. Az ív azonban oldalra van dőlve, így nem árt az éberség. A viadukt keresztezi a várost.

Zdieľať:

Mapa