Tapolyhanus – alapítás
A települést 1312 után, Lipovszky Ábok birtokán, jobbágyközségi jog alapján alapították. Az első írásos említés 1332-ből származik, amikor Károly Róbert király szabad községi kiváltságokat és vásártartási jogot adott a település lakosainak. 1346-tól a település a Szalókai Sósház-család hűbérbirtoka lett, a 18. századtól pedig a Dessewffy és Berzeviczy családoké.
A község első bírája Hanus volt, és a város neve feltehetően tőle származik. Azonban a név eredete lehet a johannita rend (villa Hanusfalva – 1332, villa Johanis – 1355) elnevezéséből is. A középkorban a lakosok főként mezőgazdasággal foglalkoztak, később kézművességgel – például kovácsolás, cipészmesterség, tímárság (Garbiarska utca), pipagyártás és gyógynövények szárítása is jelentős volt.
1630 és 1717 között itt működött a Tapolyhanusi humanista gimnázium. A 16. század végére a település közepes méretű várossá nőtte ki magát, és jogot kapott három éves vásár rendezésére (Pünkösd, Szent Kozma és Damján, valamint Mindenszentek ünnepén). 1635-től újabb vásárokat tartottak: Vízkeresztkor, Szent Tiborc vértanú és Szent László király ünnepén. A város e hagyományt ápolva 1990-től újra megrendezi a Tapolyhanusi vásárokat.
Történelmi és kulturális nevezetességek
A város több történelmi emlékkel büszkélkedhet, például a 14. századi kora gótikus római katolikus templommal (Mennybemenetel-templom). Emellett itt található a Sósház család reneszánsz (Kis) kastélya (1564), valamint a Dessewffy család reneszánsz-barokk kastélya (Nagy kastély, 18. század második fele), amely jelenleg a helytörténeti múzeumnak ad otthont. A múzeum történelmi, néprajzi és természettudományi kiállításokat mutat be.
A gyógynövényszárító nemzeti kulturális örökségként van nyilvántartva. A város legszembetűnőbb látványosságai közé tartozik a vasúti viaduktok hálózata. A város kulturális életét a folklórcsoportok, mint például az Oblík és a Vargovčan csoport, gazdagítják. A turizmus fejlesztésében a Krokus Szlovák Turista Klub játszik fontos szerepet.
További információk a város hivatalos weboldalán találhatók: www.hanusovce.sk
Kirándulási lehetőségek a közelben
Tapolyhanusból könnyen elérhető Eperjes (Prešov), amely számos látnivalót kínál, például a Szent Miklós konkatedrálist, a Neptun-kutat, a Zsidó Kulturális Múzeumot, a Bosák-bankot, a Flórián-kaput, a Carafa-börtönt és a Rákóczi-palotát.