Pusztasalgó-i kastély
1315 óta Pusztasalgó falu Pál köznemeshez és a Tekul családból származó leszármazottaihoz tartozott, akik itt telepedtek le, és az eredeti Salgov nevet használták az állítmányban. A 16. században Pusztasalgó falu birtokosai az Uz család (Uszov család) köznemesi lettek, amely szintén a Tekul család ága. A 17. századtól ez a tulajdonosváltás a község új hivatalos elnevezésében is kifejeződött, ami azt tükrözte, hogy Salgov az uzoveci köznemesnek tartozott, pl. 1773-as formában is „Usowsky Salgow” vagy „Usz-Salgó” néven.
Az Uz család egészen a 19. századig birtokolta a falut, ekkor a Semsey család, majd a Péchy család lett az új birtokos. A templom mellett a 19. század közepe táján a Péchy család késő klasszicista kastélya válik a falu meghatározó elemévé. Építésekor régebbi, valószínűleg az eredeti udvarház alapjait használták fel. A templom feletti dombra épült 1840-1850 körül. A földet, amelyen a kastély áll, Manská rétnek hívják. Környékébe a Péchy család parkot telepített, melynek leghíresebb példánya a védett Mamut Sequoia. Valamikor ebben az időszakban épülhetett a magtár, de régebbi is lehet, mint az udvarház.
A későklasszicista kastély emelt földszintes, főhomlokzatán két oldalemelés sekély találhatók, melyek sarokrusztikázással és középen két ablakkal rendelkeznek, közös ablakpárkány alatt. Az épületben 1945-ig a Péchy család lakott. A 2. világháború után az állam jogtalanul elkobozta a Péchy család birtokát. Azóta a kastélyt különféle célokra használják, itt kapott helyet például a Körzeti Gyermekotthon (1951-1961), melyben az egész eperjesi vidék árvái, félárvái és törvénytelen gyermekei voltak elhelyezve.
A kastély körül parkot telepítettek, ami után néhány fa maradt, pl. fenyő, erdei bükk (Fagus sylvatica ‘Atropunicea’), számos hárs, de a park leghíresebb példánya a védett mamu tszekvója. Az egyedülálló fa egy ritka tűlevelű, amelyet ritka előfordulása miatt 1989 óta védett fának nyilvánítottak.