Kisszeben város erődítménye

Kisszeben város erődítménye

Kisszeben-t először IV. Béla magyar király okirata említi 1248. február 23-kából. Kedvező fekvése a Torysa  völgyön átvezető kereskedelmi útvonalon kétségtelenül meghatározó tényező volt, amely ide vonzotta a német gyarmatosítókat. Kisszeben növekvő gazdasági és politikai jelentősége a királyság határain, valamint Luxemburgi Zsigmond király azon törekvése, hogy szövetségeseket szerezzen a városokban, Kisszeben-t szabad királyi várossá emelését eredményezte. Ezt egy 1405. május 17-én kelt dokumentum tette, amelyben az áll, hogy a várost falakkal és egyéb erődítményekal kell körülvenni. Kisszeben város középkori krónikája szerint a falakat csak a 1474-ben vették körül árkokkal. Szabinov az uralkodót is segítette az engedetlen nemesek elleni harcban, ezért Korvin Mátyás 1485-ben négy évre 100 zlotyt adott neki évente, amely a falak befejezésére szánt. Magának a királynak is az volt az érdeke, hogy a város jól megerősödjön, ezért a korábbi években is anyagilag támogatta a várost erre a célra. 1481-ben négy évre elengedett Kisszebennek minden adót, és ezt a pénzt a falak építésére szánták. Korvin Mátyás uralkodása alatt Kisszeben gazdasági és jogi státusza olyan mértékben megerősödött, hogy a többi kelet-szlovákiai királyi város a Pentapolita városközösség tagjává fogadta.

1603-ban, amikor a magyar szabad királyi városokban magán és középületek, falak, erődítmények vizsgálatát célzó beható vizsgálatot végeztek, a Szepesi Harmincas Kamara szabinovi auditot is végzett. Az akkori falak teljes hossza megközelítőleg 1330 m volt, és 16 toronyra oszlottak, amelyek közül kettő kaputorony volt.

A gyakori javítások és gondos karbantartás ellenére Kisszeben erődrendszere nem rendelkezett a 17.-18. század nagyobb katonai jelentőséggel, és csak a kisebb katonai egységektől és banditáktól nyújtott védelmet a városlakóknak. A 19. század első felében már nem volt az erődítmény karbantartva, az árkok kertekké alakultak, a falak pedig fokozatosan tönkrementek. A város tulajdonában lévő tornyokat bérbe adták a  lakosságnak, gazdasági és lakáscélokra.

A múltban a Kisszeben városi erődítmények a középkori királyi város területét szabálytalan ovális alaprajzú, 440 és 345 m tengelyű, lencse alakú központi térrel határozták meg. A Torysza völgyben fekvő városon keresztül egykor a Torysza melletti távolsági út vezetett Lengyelországba, és ez meghatározta a város urbanisztikáját, és a tér lencsés formáját is. Az út létrehozta a város alapvető központi tengelyét, és két részre osztotta területét: északi és déli. A várrendszer viszonylag egyszerű koncepcióját, a bástyák és a lőresek jellegét a természeti adottságok is meghatározták.

Az eredeti épületek az út köré csoportosultak, ennek közepén teret alakítottak ki, amelyet oldalain polgári házak szegélyeztek hosszú, mélyen elhelyezkedő telkekkel. A város erődítménye külső erődítményt alkotott, a déli oldalon lévő Malom patak folyását felhasználva. A város fokozatos fejlődésével az erődítményt elnyelték az újabb épületek, így annak ellenére, hogy ma is a város történelmi magjának részét képezi, egyes részei a telkek mélyén, illetve egy városi szempontból már nem vesznek részt a történelmi épületek térbeli meghatározásában. A bástyák jellegzetes elrendezése, viszonylag nagy (50-77 m) osztásköze miatt, az új korszerű lőfegyverekhez igazodva, Kisszeben várrendszere gótikus-reneszánsznak számít. Maguk a két-négy emeletre tagolt bástyák alaprajzukkal és magassági paramétereikkel megőrzik gótikus jellegüketAz 1395 méter körüli kerületű város teljes erődítményéből csak 497 méter körüli teljes hosszúságú töredékek maradtak fenn a talajszint felett. Az egész erődkört függönyfalakra osztották (egy fal két oldalsó torony, bástya vagy bástya között), amelyek határán 1603-ban tizenhat torony állt, míg két torony városkapuval és bástyákkal volt megerősítve. Valamennyi torony a várfal vonala előtt volt, és falvédő funkciót töltött be – (az oldalfalak az úgynevezett holtteret takarják, vagyis azt, amit a falvédők, ha nem tudtak kihajolni, nem tudtak eltalálni).Az erődítmények védelmi jelentőségének fokozatos elvesztése a 18. században azt eredményezte, hogy a tornyok földszintjeit lakócélokra használták. Ugyanakkor az előtér a feltöltött árkok helyén parcellákra tagolódik, és gazdasági objektumok zárják le. A térre vezető út kiszélesítése következtében 1869 előtt a kaputornyokat és a szomszédos függönyszakaszokat lebontották, míg a várfal egyes szakaszait fokozatosan lebontották építőanyag miatt.

A déli vonal a várfal maradványaival, valamint öt teljesen megőrzött toronnyal és a másik négy torony kis tornyaival a legjobban és legátfogóbban megőrzött. Az erődítmény ezen részét belülről teljes hosszában egy összefüggő vársikátor szegélyezi, kívülről pedig a fal mellett családi házas telkek sora húzódik.

Kisszeben városának egész erődítménye egységes koncepciót alkotott: kör alakú, szabályosan elhelyezett tornyokkal megerősített erődfal volt, és elrendezése nagyon közel állt a közeli Sárosi vár erődítményéhez, amelyet szintén rendszeresen tagolnak a kiugró késő gótikus tornyok. domináns félköríves alaprajzal. Nyitásuk védekezési stratégiája szinte megegyezett Kisszeben erődítésével.

Az erődítmény megőrzött részei:

1.számú torony alatti hatoldalas sokszög alaprajzú és az eredeti háromszintes a mai 4. emelet koronája szintjéig megmaradt. Eredetileg a torony csak egy bejárati nyíláson keresztül volt megközelíthető. Számos elsődleges gerenda áthidalót és mellvéd-ütközőt őriztek meg.

  1. számú torony megőrzött az eredeti, öt emeletes magasságában. Eredetileg csak a szomszédos pályák folyosójához kapcsolódó 4. emeleti bejáraton keresztül lehetett megközelíteni. Az összes emeletet gerendás mennyezet választotta el egymástól, majd a mennyezeti gerendák kerek ágyait őrizték meg.

Függöny – Kurtina (fal két oldalsó torony, bástya vagy bástya között) az 2. és 3 számú torony között. A 3 teljes hossza körülbelül 61,5 m, és egyenes pályával rendelkezik. Eredeti szerkezetének csak minimális része maradt meg a talajszint felett, 1 m magasságig.

3.számú torony  – a félköríves alaprajz ma eléri az eredeti négy emelet magasságát. Eredetileg csak a 3. emelet szintjén lévő bejáraton keresztül lehetett megközelíteni, közvetlenül a szomszédos függönyök összefüggő

A Függöny (Kurtina) 3. és a 4. számú tornyok között  eléri a 64 m hosszúságot és egyenes pályával rendelkezik.  Két méter körüli magasságig szinte folyamatosan megőrizték.folyosójáról.

  1. számú torony – a félköríves alaprajzot az eredeti három emelet magasságáig megőrizték. Az eredeti 2. emelet szintjén volt megközelíthető az északkeleti fal bejáratán keresztül, amely közvetlenül a szomszédos függönyök folyosójával csatlakozott. Az eredeti alsó szinteken ma is megmaradtak a réselt ablakok gerendás áthidalókkal és mellvédekkel.

A függöny (kurtina) a 4. és 5. számú tornyok között, 5. 56,5 m körüli hosszúságú és egyenes lefutású volt. A legjobb állapotban megőrzött keleti rész, 14 m hosszú és 6,5 m magas, az elülső részben megmaradt az az eredeti réses mélyedés megmaradt maradványai.

  1. számú torony – csak az északkeleti falat 7 m szélességgel, két emelet magasságáig őrizték meg a második szintig.

A függöny (kurtina) a 6. és 7. számú tornyok között  elérte az 58 m körüli hosszúságot. Eredeti felépítését szinte végig megőrizték, nagyjából a folyosó magasságáig.

  1. számú torony, együtt a 10. számú toronnyal a falrendszer legnagyobb tornyaihoz tartozott. A terep felett csak a kerek héj keleti része és az északi egyenes fal egy kis része maradt meg. Az 1603-ból származó leírás szerint a torony négyemeletes volt, mellette egy másik megrongálódott emelőkapu torony is található.

A függöny (kurtina) a tornyok között sz. 7 és 8. számú tornyok között   mintegy 79 m hosszú, szinte teljes egészében fennmaradt.

A 10. számú toronyból folytatódó erődfal  északnyugati irányban, csak egy rövid felújított szakaszon maradt fenn a talajszint felett a 10. sz. torony csatlakozásában, teljes hossza körülbelül 3 m. Ma a falon egy felújított eredeti folyosó található, egy kulcs lőréssel.

 

Informácie

Szabina Városi Hivatala
Szabadság tér 57
083 01 Szabina

Tel.: 051/48 80 422
E-mail: msu@sabinov.sk

Web: www.sabinov.sk

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Divadlo

kedd, január 28, 2025

Sabinov, Slovensko

Rodina, Koncert, Tradície

vasárnap, január 5, 2025

Evanjelický kostol, Kapitána Nálepku, Sabinov, Slovensko

Koncert, Tradície

péntek, január 3, 2025

Sabinov, Slovensko