Licsérd-i kastély
Licsérd az ősi szlovák falvak közé tartozik, amelyek márt a 9-11. század előtt is léteztek. A község meghatározó eleme egy műemlék jellegű épület volt és az is máig. Ez az épület a kastély, amely a helyi birtokosok által épített eredeti épület átépítésével, bővítésével, barokk klasszicista homlokzattal, domborműves kétfejű sas címmerel, 1736 időszámítási évvel. A Licsérd-i kastély a Magyar Kamara 1699-es leltára szerint dombra épült, két északi fekvésű tornya kétszintes, boltíves, emeletenként egy-egy helyiséggel rendelkezett. A keleti fekvésű torony első emeleti helyiségében egyszerű agyagkemencét hellyeztek el, az ablakok fakeretesek, és üveggel kitöltöttek. A nyugati részen volt egy negyedik torony, amelynek a felső tetője, így a felső emelet boltozata is megsérült. Volt még egy közepes méretű kemence, három fémrácsos ablak, amelyek kívülről voltak. Az ötödik torony nyugati irányú volt, egyszerű agyagkemencét hellyeztek el benne, az ablakok üveggel kitöltött fakeretesek.
A kastélyhoz valószínűleg más, kétszintes téglaépületek is tartoztak, amelyekben kápolna, konyha, molnárház és lovasistálló kapott helyet. A kastély körül nagy, bekerített gyümölcsös kert volt, közepén szilvaszárítóval. A kijáratánál 50 méhkas volt. A kastélyban lakott egy fával dolgozó iparos is, és voltak fából készült fenséges majorok is. A 18. században az ingatlant II. Rákoczi Ferenc elkobozta, majd végül Mednyanszky Júliának, de Renand tábornok özvegyének a birtokába került. A már felújított kastély közelében a 19. század első feléből származó, történelmi növényzettel rendelkező természet és tájpark állt. Csillogó udvarán Veszna szokatlan szobra található. Ez egy ritka, neoklasszikus szecessziós műtárgy Zürichből.
1944-ben 2. világháború allat, a német vezérkar kapott otthont a kastélyban. Közvetlenül a háború vége után a nagybirtokokat felparcelláztak. Utolsó tulajdonosa dr. Piller Dezider volt. Az erdő és az a kastély később állami tulajdonba kerül, a 240 hektáros szántó földet egyrészt a béresek, egyrészt a kistermelők kapják.
A kastélyt ezután felújították, szanatóriumot, majd kórházat létesítettek benne. 1954-ben férfiak, később nők pszichiátriai osztályaként használták.
Az 1970-es években a kastély befogadóképessége nem volt elegendő, így két éven belül új pavilon épült, majd később az új Eperjesi kórház helyiségeibe került.
A környező parkot a kastély közvetlen közelében részben megsemmisítették, egy magántulajdonos kezében lévő szociális szolgáltatások új otthonának építése alatt.
A Licsérd kastély a Sáros várút része.