A kapušiai vár a Prešov melletti Kapušany falu fölött, a Zámčisko dombon található.
A Kapušiansky-kastély nemzeti kulturális műemlék 504 m tengerszint feletti magasságban, a Kapušiansky hradný vrch (Kapušiansky várhegy) természetvédelmi területen található, 18,1 hektárnyi területen, a vulkanikus talajon található fontos botanikai lelőhellyel. Feltételezhetően egy ősi szláv dombvár áll a helyén.
A szolga Quack kalandos története
Kapušany várának neve a magyar kapu (kapu) szóból ered. A múltban ez volt a fő átkelőhely Lengyelországba, amit az 1332-ben dokumentált vámszedés is bizonyít. A stratégiai fekvés szükségessé tette egy kővár építését. Már a 13. században királyi vár állt a hegyen, Maglovec vagy Mogluch néven, amely a tulajdonos Maglodról kapta a nevét, akinek családja 1300-ban kihalt. A várat 1315-ben a királyi sereg elfoglalta, miután a tulajdonos, Henrich of Brezovice lázadása után a vár elfoglalása után bebörtönözték. A várnagyot hűséges szolgája, Kvaka szabadította ki úgy, hogy feláldozta magát, és a várbörtönben kicserélte urát. Amikor ez a csere kiderült, Kvakát kegyetlenül megbüntették: mindkét kezét levágták. A várúr nem feledkezett meg az önfeláldozó szolgáról, és kárpótlásul Kvakov falut adta neki. A királyi csapatok távozása után az erősen megrongálódott vár pusztulásnak indult. A várat 1347-ben már csak mint a lerombolt vár helyét – locus castri– említik. Később a tulajdonos Andrej de Koka új várat épített a régi, megmaradt falakon. A korabeli feljegyzések szerint a vár építéséhez 165 hordó borra és több ezer tojásra volt szükség, emellett jelentős pénzösszegre. A kastélyt az uradalom lakóházának építették, később pedig katonák számára szolgált.
A kastély viharos története
1440-ben I. Vladislav király 1440-ben I. Jagelovský a várat a rozsnyói nemeseknek adományozta, de 1464-ben már Kapušiany János birtokaként említik. Egy 1468-ból származó oklevél, amelyben Mátyás király elrendelte, hogy Kassa, Bardejov és Prešov segítse Imrich Zápoľskýt Kapušian várának elfoglalásában, azt mutatja, hogy a várat a bráhmanák foglalták el. A 15. század végén Albert János lengyel csapatainak támadásának célpontjává vált. E támadások után a várat megrongálták, ezért a következő században újjáépítették, és az alsó udvart kibővítették. Fokozatosan melléképületekkel, kézműves műhelyekkel és egy őrházzal bővült. A 16-17. század fordulóján az uradalom átköltözött a a Tulčík-i kastélyba a kastélyt pedig refugialis (menedékként szolgáló) kastéllyá alakították át. A várőrség a várban maradt, és a nemesség csak veszély esetén költözik oda. A Habsburg-ellenes felkelés idején, 1686-ban a várat elfoglalta az ismert kuruc vezér, Imrich Tököly. A vár 1709-ben II. ferenc kezére került. Rákóczi, akinek vezére, Telekessy felgyújtatta a várat. Kapušian vára 1712-ben került vissza a Kapy családhoz, és Kapušian Gábriel özvegye – Gergelaky Éva – újjáépíttette. Azonban 3 évvel később a magyar országgyűlés döntése alapján felgyújtották, hogy megakadályozzák, hogy a Habsburg-ellenes mozgalom központjává váljon.
Kiterjedt régészeti kutatás
Azóta a kastély elhagyatott. A kastély azonban 1879-ben még viszonylag jó állapotban volt, csak tető nélkül (Miskovszky rajzai szerint). 1975-1976-ban régészeti kutatásokat végeztek a Kapušiński-kastélyban, és felvették a nemzeti kulturális emlékek listájára. Juraj Macák római katolikus esperes is részt vett az itteni régészeti tevékenységekben. 2012-ben, közel háromszáz év után megkezdődött a vár konzerválása és helyreállítása, beleértve a szükséges régészeti, építészeti és történeti kutatásokat, és a munka a mai napig tart. A vár ma egy nagyon jól megőrzött rom, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Slanské vrchy-hegységre, de a Sekčov-völgyre és az Ondavská vrchovina (Ondavská felvidék) is. A vár népszerű a kerékpárosok és a futók körében is – általában Tulčík és Fulianka felől. Kapušian vára a Šariš várút része. Ezen a váron kívül a régió más várait is meglátogathatja. Mindenképpen érdemes meglátogatni: Šariš vár, Sóbánya, Shebes kastély, Lipov kastély, Zborov kastély, Plaveč kastély, Kysak kastély, Hanig kastély, stb. Fénykép: Bona Pierre, OOCR Región Šariš