A Hámbor-i (Hamborek) vár a Lőcsei hegyek keleti peremén, a hosszú hegygerinctől északra húzódó Zámcsisko – Várhegy hegygerinc (806. magaslat) tetején, Hámbor községtől mintegy 2 km-re délnyugatra található.
Hámbor községet vételi jogon alapították a 13. század közepén. 1307-ben a Berzeviczy család kolostori várat épített itt a Szepesség és Sáros között összekötő út fölé. A falu a Torysza birtokhoz tartozott és 1316-ban a Torysza birtok felosztása során Kokoshoz került (Jánosal együtt a Berzeviczy családból származó Rikolf gróf fiai voltak). Kokos megölte Teodor nemest, a szepesi Arnold gróf fiát. A gyilkosságért 1307-ben 200 márka (kb. 38 kg ezüst) pénzbüntetés megfizetésére, 6 kolostor és 4000 misebázis létesítésére ítélték a meggyilkolt Frigyes „lelkimentésére”. Az egyik kolostor a karthuziai kolostor volt az akkori Haynburgban (Koscilek környékén).
A falu első írásos említése ehhez a tényhez kapcsolódik, még pedig 1320-tól.
De a várat jóval korábban említik. Hamborek volt a falu eredeti neve 1948-ig, és a német „ham” – hegyfok és „burg” – várból eredeztethető, így fordítva: „Kastély a hegyfokon”. A Hámbor-i várat mindössze kétszer említik a történelmi források, 1316-ban és 1329-ben. Létrejötte 1300 körül, megszűnése pedig a 15. század második felének eleje körül tehető.
775 méteres magasságban egy 13-14. századi középkori vár romjai találhatók. A 15. században a kastély a testvérek kezében volt, 1458-ban pedig a Rozsgony-i Sebasztian foglalta el. A vár valószínűleg a 15. század második felében tűnt el.
A vár ovális-ellipszis alaprajzú volt. A déli részen volt egy torony, amely mögött ma egy 5,4 m átmérőjű kráter látható. Körülbelül 5-6 méter átmérőjű, kerek téglából épült védőtornyot déli oldalról két, 14-18 m széles és 2,2-3,5 méter mély árokkal rendelkező sánc védett. Feltételezik, hogy a toronyban egy másik épület – egy várpalota – lehetett.
Ma a hegy tetején látható a – Hamborek vár magja, körülbelül 7 méter széles és körülbelül 40 méter hosszú. A tájolás észak-déli irányú.
Közvetlenül a vár előtt további árkok és törött sáncok találhatók, amelyek a vár oldalait védték. A sánc koronájának külső oldalán sarló alakú lépcső valószínűleg megkönnyítette az első árkon átvezető bekötőút áthaladását
A vár a Sáros várút része.