Az Eperjesi Szirmay palota
A palotát Szirmay Tamás építette. Az évek során változtatta a megjelenését és tulajdonosait is, így eredeti neve fokozatosan a feledés homályába merült, és a mai generációk vagy Ortodox teológiai karként, vagy Úttörők és Ifjúsági Házként, népies nevén ,,pinďák,, ként ismerik.
A kastély vagy palota, a 18. század első felében épült Eperjes város határában, uradalmi rezidenciaként majoral együtt. Az alaprajz ,,L,, alakú volt, egy emeletes kőépület hét szobával, 2 kisebb szobával és egy kamrával. A rezidenciát művészi bútorokkal és olasz mesterek értékes festményeivel rendezték be. A kastélyban élénk zenei élet folyt. Állítólag létezett egy 38 tagú kórus is. Később az épületet mai formájára alakították át, majd Splényi János báró birtokába kerülve látványosabb megjelenésűvé alakították. A környező terep értékes parkká és gyümölcskertté alakult, amely délről a vasútvonalig, nyugatról a mai Fekete-hídig terjedt. Ma ez a park megosztott, de az északi udvarban még mindig megcsodálható egy figyelemre méltó, közel kétszáz éves vadgesztenye példány. A parkrendezés része a barokk óta szokás szerint parter, azaz az egykor szökőkúttal díszített udvari homlokzat előtti szabályos díszterület rizalittal.
Az utoljára említett átalakítás során gazdag későbarokk elemek és stukkó díszítések jelentek meg a homlokzatokon. A déli oldalon egy gyönyörű háromszög oromzatú rizalit volt, és az egész uradalom manzárdtetőt is kapott. A rizalit négy pilaszter tagolja, közöttük középen egy bejárat található. Az egész épület ablakait kovácsoltvas rácsok díszítik, körök, ászok, virágok és növényi növedékek motívumaival. A lakóterületek porosz boltozatosak, az egyikben félkör alakú fülkék találhatók, ahol a kályhát helyezték el. Az eredeti belső térből két ajtó is megmaradt. A kastély alatt egy kívülről megközelíthető földalatti tér található, hordóboltozattal. Állítólag a szárnyak keresztezési helyén van egy másik pince is, amelybe a folyosóról jutottak be. A kastélyt, vagy a Szirmay palotát többféle célra használták. Sokukat a homály fedi.
Állítólag az 1. világháború idején a Tífusz laktanya (barakok) volt benne, ahol a tífuszt kezelték, a 2. világháború alatt az épületet a németek szállták meg, a háború után pedig katonai laktanya működött benne. A későbbi úttörők itt telepedtek le, és érdemes megemlíteni a Tarjányi Vilmos által vezetett úttörő fúvózenekart, a palota homlokzatán emléktáblát is szereltek a tiszteletére.
A Szirmay palota a Sáros várút része.