A Finta-i kastély
Finta falu a királyi határőrök települése volt, melynek székhelye a mai kastély volt, később valószínűleg Finta első tulajdonosának, egy szlavóniai nemesnek, Komesa Gudunak a székhelye.
A Finta-i kastély szabálytalan alaprajzú. A becslések szerint alapítása egy kúria volt, amelyet az uradalom említett első tulajdonosai építettek. A 16. században a Darhol család, Finta-i tulajdonosai építtették a kastély tornyát. A bejáratnál megmaradt egy oszlop, a reneszánsz lépcsőház része, melynek szerzője az ókorba, konkrétan a dór művészetbe nyúlt vissza. A barokk korban mai formájára építették át. Az épület ekkor már a Dessewffy család tulajdonában volt, akik átalakították a rezidenciát, és egy magtárat építettek be, amelynek külső dekorációja igen impozáns volt, festett lenvászon keretek és „ökör szem” ablakok formájában. A magtár belsejében a hordóboltozatot lunettás részek gurítják. A Dessewffy család nagy hangsúlyt fektetett az oktatásra, ezért volt a Finta-i kastélyban nagy könyvtár, reprezentatív terek, köztük a lovagterem, ahol a nagy hangszergyűjtemény mellett számos kottát is őriztek, amelyek ma alkotják az úgynevezett Finta-i zenei gyűjteményt. A Szlovák Nemzeti Könyvtár irodalmi és művészeti archívumában őrzik. A Dessewffy család legnagyobb zenerajongója Ferenc volt. Olyan magas arisztokraták körében mozgott, mint Brunswick tábornok vagy Zsigmund de Finta, és nagyon szeretette a nyarakat a Finta-i kastélyban tölteni. A zene iránti szeretete miatt emlegetik, hogy Ludwig van Beethoven is meglátogatta a Finta-i székhellyet. De ezt sem nem cáfolták, és nem is erősítették meg. Csak a legenda maradt meg.
A kastélynak számos egyedi tulajdonsága volt. A patak melletti pincében volt egy természetes fagyasztójuk, ami egy jégkupacból állt, amit télen több rétegben hoztak be. A kastély udvarán istálló és szavazóhelyiség kapott helyet. Figyelemre méltó épületnek tekinthetjük az összekötő épületet – a templomba nyíló hidat. Ez lehetővé tette, hogy a birtok uraság száraz lábbal jöjjön a szertartásokra. Ma a Desseffy család sírjának bejárata a folyosó felől vezet, kezdve a templomalapító unokájával.