Kikapa zarándokhelye

Azokban az időkben, amikor még nem volt sok autó, Töltzsér lakosainak nagy része az Eperjes kerületi városba gyalog vagy lóháton  ment. Az út egy hegynyergen keresztül vezetett Töltzsér  és Finta  falvak határán, helyi névvel „KIKAPA” (403 m tengerszint feletti magasságban).  Ez egy nyereg a Kapos-i várhegy és  Ör között.

A Kikapa Kőkapu – Kamenná brána (Sárosban Kamenná kapura)  szabadon fordítva a magyar nyelvből valószínüleg  az említett nyeregben a kőfalba vájt út részhez kapcsolódik az előbb említett  Finta irányában.

A történelmi források szerint, a 14. században és az azt követő századokban a régi üzleti út  vezetett arra  Eperjes-ből Bártfa-ba és tovább Lengyelországba. Szekcső-i útnak is nevezték, vagy  Országútnak, amely a Lengyelországi Potisiából és Galíciából, a Finta lejtőkön Kikapuig  vezetett, tovább fojtatódott a Szekcső-i völgyen át, és onnan Toltzséren keresztül vezetett, a Demjaty dombok alatt, a Csörgöi hegység és az Alacsony Beszkydek  között északra. Később, a 19. és 20. század fordulóján ezt az utat gyorsítóként használták, más néven „gyalogos cséplő”. Töltzsér és Deméte falvak lakóit szolgálta ki  legrövidebb útvonalként mint gyalogosan úgy lovas kocsikon az Eperjesi piactérre, ahol áruikat eladták.

A nyeregben évszázadokon át fák, főleg tölgyek nőttek. Közülük az egyiken öntöttvasból vallási témájú kép lógott, amely Jézust ábrázolja a Gecemani kertben. A zarándokok megálltak mellette és imádkoztak. A képet Töltzsér lakosainak   küldték Amerikából Töltzsér  emigránsai. A fa halála után a kép átkerült a Töltzsér  templomba, ahol fel is szerelték a sekrestye bejárata felé egészen 1933-ig. A Szlovák Liga tagjainak kezdeményezésére a képet restaurálták és vissza költözték a Kikapára  ahol kiskápolnát építették neki, és ezt 1933. június 5-én avatták fel a beépített képpel.

1993 óta a Kikapán rendszertelenül találkoztak Töltzsér, Finta, Szedikert,Fulyán és Deméte hívői. 1997 óta pedig rendszeresen június első szombatján elzarándokolnak Kikapa-ra.

A Kikapa-i zarándoklat főszervezője a Töltzsér-i plébánia, a Töltzsér-i Szekcső Vadásztársaság és a Töltzsér-i Önkormányzati hivatal.  Az olyan szervezetek is besegítenek, mint a gombászok és önkéntes tűzoltók.

Gyalogosan megközelíthető a falutól, amely körülbelül 4 km-re van. Finta-tól,  a kőbányától zöld turistajelzésen kb 1 km-re.

Ez egy zarándokhely, ahol mindenki imádkozhat és megpihenhet. Kedvezőtlen időjárás  esetén elbújhat a  menedékek alá.

Informácie

Gyalogosan megközelíthető a falutól, amely körülbelül 4 km-re van. Finta-tól, a kőbányától zöld turistajelzésen kb 1 km-re.

Zdieľať:

Mapa