A kelet-szlovákiai parasztfelkelés emlékműve
A Kelet Szlovákiai parasztfelkelés vagy a kolerafelkelés 1831 júliusában és augusztusában zajlott le Zemplén, Aba, Sáros és Szepesség megyében. A felkelésben 150 község és város vett részt, 40 000 felkelővel. A felkelés közvetlen indítéka egy jelentős terméskiesés és egy kolerajárvány volt. Az emberek a megelőző intézkedéseket az alanyok megmérgezésének, vagyonuk lefoglalásának szándékával magyarázták ki. A lázadást leverték, és a törvényes bíróságok azonnal végrehajtották az akasztás által kiszabott halálos ítéleteket. Összesen 119-en voltak, bár a felkelést leverték, de visszhangra talált a Magyar országgyűlésen és 1832-1836 között, amely a tárgyat mérlegelve bizonyos, bár csekély jogokat biztosított az alattvalóknak.
1938-ban emlékművet építettek, melynek fő motívuma egy magas, hengeres pilonon elhelyezett, győztesen sétáló férfi bronzszobra. A tövében 7 lázadót ábrázoló szobor áll, amely szimbolikusan képviseli a felkelés résztvevőinek szakmai státuszát. Ahová tartoztak különösen a parasztok, polgárok, börtönőrök, alispánok, bányászok, szegénység (városi és falusi) és állami alkalmazottak (birtokosok, tanítók, hajdúk).
Az emlékmű teljes magassága 20 m. A szobor figurái legfeljebb 3,2 m magasak. A pilonon álló bronzszobor 4,2 m magas. Jobb kezében egy 0,4 m