Hernádszókoly-i vár megszűnt

A kastély keletkezésének körülményei nem tisztázottak. Az egyik elmélet azt állítja, hogy az eredet a sólymokkal folytatott királyi vadászatokhoz kapcsolódik. Egy másik lehetőség a vár kapcsolata a tatárjárással. A tatárjárás utáni, azaz 1241 utáni időszakban fellendült a kővárak építése, különösen nehezen megközelíthető terepen. A Hernádszókoly vára tipológiája, elrendezése és építészeti színvonala miatt a 13. század második felében épült várak közé tartozik. Mivel magasan a hegyekben, sűrű erdőben rejtőzik, nem tekinthető stratégiai helyszínnek. Inkább nem csak a helyi földbirtokosok, hanem a mongol csapatok hirtelen visszatérése esetén nagyszámú lakosság menedékhelye volt (az Abosi – Óbecse-i, Eszkáros-i és Szalánc-i várnak is volt ilyen jellege).

Az első írásos említés eddig egy 1299-ből származó oklevélben és az 1311-ből származó Omodej család hátoldalán található, amelyben a Fekete hegység egyik végváraként említik.

1405-ben Zsigmond király királyivá nyilvánította a várat. Egy 1423-as oklevélben az áll, hogy Zsigmond király a Kapipálvágásából származó Mátyásnak és Imrének adja a Hernádszókoly-i várát. Átadta a kastélyt (akkor még Šarišská stolicában állt) minden tartozékával együtt (kivéve  Kavocsán falut, amelyet Kassának adott).

A Hernádszókoly-i vár tulajdonához tartoztak Sokoly (Zakolya), Hernádkosztolány (Kostoľany nad Hornádom-Zenthestwan), Sároskisfalu (Malá Vieska -Wyfalu), Tapolycsány (Tepličany -Tapilczan), Berki (Rokycany- Berky), Biszkád (Bykzad), egy ismeretlen fekvésű kihalt falu, Óruzsin ( Ružín – Rwsynch). ), Kis Ladna (Malá Lodina -Felsew Landa) és Nagy Ladna (Veľká Lodina-Also Ladna). Az 1423-ból származó dokumentum szerint Sokoľ várának és Sokoľ községnek kereskedelmi szempontból megvolt a létjogosultsága. A faluban a fáért vámot fizettek – tutajok úsztak a Hornádon.

Ezt követően Zsigmond király 1429-ben Kassa városának adományozta Hernádszókoly várát. Az ajándékozás feltétele az volt, hogy a vár összedőljön. Így nagy valószínűséggel leégették és részben lerombolták, hogy megakadályozzák például, hogy bandita csoportok menedéket találjanak benne. 1440-ben a várat már romként tartják nyilván.

A talált maradványok alapján arra lehet következtetni, hogy egy kis vár volt, amelynek őrtornya és várpalota is volt. Az udvaron jól látható egy középkori kút. Valószínűleg itt éltek a solymászok, akik királyi vadászat céljából sólymokat szelídítettek és neveltek. A Hernádszókoly vár közelében ma már csak egy nem feltűnő sánc, árokkal és apró kövekből álló torzóval áll. Legszembetűnőbb maradványa a várárok.

A vár alatt található a Várbarlang, melynek hossza 27 méter körül van. A barlang az északkeleti lejtőn található, mintegy 10-12 méterrel a vár alatt. Ez egy mesterséges alagút és egy barlang kombinált ürege. A várbarlang valószínűleg nagyrészt mesterségesen faragott folyosó, amely megközelítőleg a vár közepe felé, a torony alatt vezet. Valószínűleg pinceként szolgált. Télen a denevérek otthona.

A várat és a pincebarlangot jelenleg Hernádszókoly község és a Dedinka Polgári Társulás gondozza, akik közösen építettek ki egy  Hernádszókoly községből kivezető tanösvényt.

Informácie

DEDINKA Polgári Társulás
Košická 40
044 31 Kostoľany nad Hornádom

Tel.: 055 / 698 17 80
Mobil: 0904 558 034
E-mail: ozdedinka@centrum.sk

A vár megközelítése: A Hernádszókoly-i vár a Fekete erdőben található. A Hernádszókoly-i vár a Király-i kút (Kráľová studňa) útjelző táblától (700 m tengerszint feletti magasságból) körülbelül 300 méterre lévő lehajtó is jelzi a Repa-nyereg felé vezető piros turistaútvonalon (803 m tengerszint felett). Az említett kanyartól az útvonal jelöletlen. A kanyar jobbra mutat, és itt is elhagyja a fent említett piros túraútvonalat (a piros ösvény enyhén balra folytatódik a Repa-nyeregig).

Hernádszókoly falutól nyugatra az Uhrincs-völgy végén, 545 m magasságban. n. m. – a Hrádek nevű domb, a „Na hradku” helyen látható falazatmaradványok találhatók egy középkori vár építészeti részleteivel. Becsült hossza és idő: maximum 2 óra, 7 km útvonal.

Zdieľať:

Mapa