Hrad Brezovička – Hamborek sa nachádza na východnom okraji Levočských vrchov, na vrchole hrebeňa Zámčisko – Várhegy (kóta 806) vybiehajúceho z dlhého chrbta na sever, asi 2 km smerom na juhozápad od obce Brezovička.
Obec Brezovička založili na zákupnom práve v polovici 13. storočia. V r. 1307 tu Berzeviczyovci postavili nad cestou spájajúcou Spiš so Šarišom kláštor- hrad. Obec patrila panstvu Torysa a v r. 1316 pri deľbe Toryského panstva pripadla Kokošovi (spolu s Jánom to boli synovia grófa Rikolfa, pochádzajúceho z Berzeviczyovcov) . Kokoš zabil šľachtica Teodora , syna spišského grófa Arnolda. Za vraždu je v r. 1307 odsúdený k zaplateniu 200 mariek (asi 38 kg striebra) peňažnej pokuty, ku založeniu 6 kláštorov a 4 000 omšových základín za “dušspasenie” zavraždeného Frederika. Jedným z kláštorov bol aj kartuziánsky kláštor vo vtedajšom Haynburgu (v lokalite Koscilek) .
S touto skutočnosťou je spojená prvá písomná zmienka o obci a to z r. 1320.
No hrad sa spomína oveľa skôr. Hamborek bol pôvodný názov obce do roku 1948 a bol odvodený od nemeckého “ham” – výbežok a “burg” – hrad, teda v preklade “Hrad na výbežku”. Hrad Brezovička sa v historických prameňoch spomína len dvakrát a to v roku 1316 a 1329. Jeho vznik možno datovať okolo roku 1300 a zánik asi začiatkom druhej polovice 15. storočia.
Zrúcaniny stredovekého hradu z 13.-14.storočia sa nachádzajú v nadmorskej výške 775m. V 15.storočí bol hrádok v rukách bratríkov a v roku 1458 sa ho zmocnil Šebastian z Rozhanoviec. Hrad zanikol pravdepodobne v 2.polovici 15.storočia.
Hrádok mal oválno-eliptický pôdorys. V južnej časti stála veža, po ktorej je dnes viditeľný kráter s priemerom 5,4m. Okrúhla murovaná obranná veža s priemerom asi 5 – 6 metrov, bola z južnej strany chránená valom s dvoma priekopami širokými 14-18m a hlbokými 2,2-3,5m. Z vežou sa predpokladá, že mohol nachádzať ďalší objekt – hradný palác.
Dnes môžete vidieť jadro hradu Brezovička – Hamborek na vrchole kopca široké asi 7 metrov, s dĺžkou asi 40 metrov. Orientácia je sever – juh.
Priamo pred hradom sú ďalšie hradné priekopy a zalomené valy, ktoré chránili boky hradu. Kosákový znížený stupeň z vonkajšej strany koruny valu pravdepodobne uľahčoval priechod prístupovou komunikáciou, ktorá viedla cez prvú priekopu. Jeho násyp sa pripája ku svahu druhého valu.
Hrad je súčasťou Šarišskej hradnej cesty
Zdroj:treking.cz
Foto: treking.cz, Ing. Kotulič