V južnej časti námestia je zasadený blok mestských reprezentačných budov, oddávna nazývaný Čierny orol. V mestských písomnostiach bol uvádzaný ako publicum diversorium (verejný hostinec). Po náležitej úprave a pribudovaní nových priestorov vo dvore slúžil hostinec predovšetkým majetnejším návštevníkom mesta, ale aj na zhromaždenia mešťanov pri rôznych príležitostiach. V roku 1602 k nemu pribudovali maštaľ pre 28 koní, čo bolo veľmi výhodné pre cestujúcich, ktorí prechádzali cez mesto. V roku 1799 tu boli ubytovaní dôstojníci generála Alexandra Vasilieviča Suvorova, ktorý bol vyslaný so svojím vojskom na pomoc rakúskej armáde bojujúcej proti Napoleonovi. Roku 1806 pobývalo v hostinci ruské vojsko spolu so smolenským kniežaťom generálom Michailom Illarionovičom Kutuzovom.
Čierny orol v 19. storočí
Od začiatku 19. storočia bol hostinec využívaný čoraz častejšie na rozličné kultúrne účely. V 40. rokoch 19. storočia vznikla v zadnej časti dvora hostinca výstavná budova mestskej reduty. 3. marca 1849 sa tu konalo zhromaždenie obyvateľstva, na ktorom k občanom prehovorili Ľ. Štúr a J. M. Hurban, ktorí prišli do Prešova na čele slovenských dobrovoľníkov v cisárskej armáde. Po prestavbe komplex Čierneho orla obsahoval budovu reduty, divadlo a luxusný hotel s reštauráciou a kaviarňou. V r. 1922 sa tu konal prvý zjazd osvetových pracovníkov Slovenska, ktorý slávnostne otvoril vtedajší minister školstva a národnej osvety Vavro Šrobár. V súčasnosti Čierny orol (reduta) slúži pre mestskú organizáciu Park kultúry a oddychu na kultúrno-spoločenské vyžitie obyvateľov mesta.
O objekte Čierny orol sa môžete dočítať aj na podstránke Čierny orol
V Prešove si môžte pozrieť ešte tieto pamiatky, napríklad: Konkatedrála sv. Mikuláša, Neptúnova fontána, Múzeum židovskej kultúry, Bosáková banka, Floriánová brána, Carafova väznica, Rákociho Palác.