Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad sa rozprestiera na vrchu Zámčisko nad obcou Kapušany pri Prešove.

Národná kultúrna pamiatka Kapušiansky hrad sa nachádza v nadmorskej výške 504 m.n.m v prírodnej rezervácii Kapušiansky hradný vrch o rozlohe 18,1 ha, s významným botanickým náleziskom na vulkanitoch. Na jeho mieste sa predpokladá staré slovanské hradisko.

Dobrodružný príbeh sluhu Kvaka

Názov hradu Kapušany pochádza z maďarského slova kapu (brána). V minulosti tu bol hlavný krajinský prechod do Poľska, čo dosvedčuje aj vyberanie mýta doložené v roku 1332. Strategická poloha si vyžiadala stavbu kamenného hradu. Na kopci sa už v 13. storočí nachádzal kráľovský hrad, ktorý sa nazýval Maglovec alebo Mogluch, pomenovaný po majiteľovi Maglod, ktorého rod vymrel v roku 1300. V roku 1315 bol dobytý kráľovským vojskom po vzbure jeho majiteľa Henricha z Brezovice, ktorého po dobytí hradu uväznili. Kastelána oslobodil verný sluha Kvaka tak, že sa sám obetoval a vymenil svojho pána v žalári. Po zistení tejto zámeny Kvaku kruto potrestali odťatím oboch rúk. Kastelán na obetavého sluhu nezabudol a ako odškodné mu daroval dedinu Kvakov. Po odchode kráľovských vojsk ťažko poškodený hrad chátral. V roku 1347 sa uvádza už len ako miesto zbúraného hradu – locus castri. Neskôr majiteľ Andrej de Koka vybudoval na starých zachovaných múroch nový hrad. Podľa dobových záznamov si stavba hradu okrem nemalých financií vyžiadala aj 165 sudov vína a niekoľko tisíc vajec. Hrad bol postavený ako obytné sídlo pre panstvo a neskôr slúžil pre vojakov.

Búrlivá história hradu

V roku 1440 kráľ Vladislav I. Jagelovský daroval hrad šľachticom z Rozhanoviec, ale v roku 1464 sa už spomína, ako vlastníctvo Jána z Kapušian. Z listiny z roku 1468, ktorou kráľ Matej nariadil Košiciam, Bardejovu a Prešovu, aby pomáhali Imrichovi Zápoľskému pri dobývaní Kapušianskeho hradu, vyplýva, že ho obsadili bratríci. Na konci 15. storočia sa stal terčom útoku poľských vojsk Jána Alberta. Po týchto útokoch bol hrad poškodený, a preto bol v nasledujúcom storočí prestavaný a rozšírený o dolné nádvorie. Postupne tu boli pristavané hospodárske objekty, remeselné dielničky aj budova strážnice. Na prelome 16. – 17. storočia sa panstvo sťahuje do kaštieľa v Tulčíku a hrad sa mení na refugiálny (plniaci úlohu útočiska). Na hrade ostáva hradná posádka a šľachta sa tu sťahuje iba v prípade nebezpečenstva. V čase protihabsburského povstania obsadil hrad v roku 1686 známy vodca Kurucov Imrich Tököly. V roku 1709 sa dostáva do rúk Františka II. Rákocziho, ktorého vodca Telekessy dal hrad zapáliť. Kapušiansky hrad sa vrátil do rúk Kapyovcov v roku 1712 a vdova po Gabrielovi z Kapušian – Eva Gergelakyová ho dala znovu opraviť. O 3 roky neskôr ho však na základe rozhodnutia uhorského snemu vypálili, aby sa nestal strediskom protihabsburského hnutia.

Rozsiahly archeologický výskum

Od toho času hrad pustol. Hrad však bol ešte v roku 1879 pomerne zachovalý, iba bez striech (podľa kresieb Miskovszského). V rokoch 1975 – 1976 bol na Kapušianskom hrade prevedený archeologický výskum a bol zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Archeologickým aktivitám sa na tomto mieste venoval aj rímskokatolícky dekan Juraj Macák. V roku 2012 sa takmer po tristo rokoch začalo s prácami na konzervácii a obnove NKP hradu vrátane potrebných archeologických, architektonicko-historických výskumov a v prácach sa pokračuje dodnes.

Dnes je z hradu veľmi zachovalá zrúcanina s prekrásnym výhľadom predovšetkým na Slanské vrchy, ale aj údolie Sekčova a Ondavskú vrchovinu.

Hrad je obľúbený pre cyklistov, rovnako  aj pre bežcov – zvyčajne zo strany obce Tulčík a Fulianka.

Kapušianský hrad je súčasťou Šarišskej hradnej cesty. Okrem tohto hradu môžte navštíviť aj ďalšie hrady v regióne. Za návštevu určite stojí: Hrad Šariš, Soľnohrad, Hrad Šebeš, Lipovský hrad, Hrad Zborov, Hrad Plaveč, Hrad Kysak, atď.

Foto: OOCR Región Šariš, Pierre Bona

Informácie

Obecný úrad Kapušany
Hlavná 104/6
080 12 Kapušany

Tel. č.: 051/7941 102
E-mail: kapusany@kapusany.sk

Správca hradu – Zdenko Petrásek – tel. č.: 0907 942 928

Aktuálne informácie nájdete na obecnej stránke www.kapusany.sk/kapusiansky-hrad

Prevádzková doba počas letnej sezóny:
Pondelok: zatvorené
Utorok – Piatok: 09:00 – 16:00
Sobota – Nedeľa: 10:00 – 17:00

Prevádzková doba počas jesennej sezóny:
Pondelok: zatvorené
Utorok – Piatok: 10:00 – 15:00
Sobota – Nedeľa: 11:00 – 16:00

Počas zimnej sezóny (december – marec) sú správcovský objekt a vyhliadková veža na Kapušianskom hrade zatvorené.

Organizované skupiny si môžu dohodnúť prehliadku so správcom hradu min. 3 pracovné dni pred plánovaným termínom – kontakt: p. Petrásek tel. č. 0907942928.

Výstup na vyhliadkovú vežu počas prehliadky: dospelí 1 €, deti nad 10 rokov, dôchodcovia 0,50 €.

Areál hradu je voľne prístupný.

Výstup na hrad

Z obec Kapušany:
– zo železničnej stanice (zelená turistická značka) kráčajte po ceste smerom do centra obce. Po pár desiatkach metrov pri pekárni odbočte doľava na priecestie s rampami.
– ak prichádzate autobusom alebo autom, je potrebné za kostolom sv. Martina odbočiť doľava (zo smeru od Bardejova odbočte pred kostolom doprava). Po pár metroch sa dostanete k pekárni. Prejdite cez trať, potom pokračujte po zelenej značke okolo priemyselnej zóny a futbalového ihriska. Mostom cez potok Sekčov sa dostanete na parkovisko, v blízkosti ktorého sú umiestnené dva altánky na oddych. Z parkoviska kráčajte pešo. Menej náročná je trasa, ktorá začína na konci ulice Lesná pri kaplnke. Pokračuje lesnou cestou, ktorá turistu dovedie priamo k vstupnej bráne do hradu.
– tí odvážnejší využívajú náročnú trasu, po ktorej je výstup na vlastné riziko. Začína na konci ulice Pod hradom, vedie strmým úvozom a po skalách. Chodník ústi na lúku pod hradom pri kríži.

Z obce Fintice:

  • po zelenej turistickej značke, ktorá sa nachádza nižšie od lomu Fintice. Trasa vedie po bradle a je menej náročná na výstup ako z obce Kapušany.
  • odhadovaný čas 1:30 hod. aj so zastávkami na Kikape (odpočívadlo hubarov Tulčíka) a pri prameni, pod hradným vrchom

Pod hradom nájdete aj sociálne zariadenie ( výber z „dobového“ a súčasného), rovnako veľmi vkusný stojan na bicykle.

Vstupom do lesa začína tretí stupeň ochrany prírody, v niektorých miestach sa návštevníci môžu pohybovať až v piatom stupni ochrany prírody. Prosíme návštevníkov, aby sa pohybovali len po vyznačených trasách, nezbierali lesné plody ani kvety. Vstup do lesa motorovým vozidlom je možný len na základe výnimky udelenej ŠOPSR a Lesmi SR.

Zdieľať:

Mapa

Podujatia v regióne

Žiadne výsledky